Главная страница » Советы автовладельцам » Типи акумуляторів для автомобіля

Типи акумуляторів для автомобіля

Автомобільний акумулятор є елементом, що визначає якість роботи електроустаткування будь-якого автомобіля. Але рано чи пізно термін служби джерела живлення закінчується і треба підбирати АКБ на заміну. У продажу пропонуються різні типи батарей, тому важливо не помилитися при виборі. У цій статті розглянемо типи акумуляторів, що не обслуговуються, їх основні технічні параметри та маркування. Окрім того, рекомендуємо подивитись рейтинг автомобільних акумуляторів, який був складений на основі лабораторних випробувань, ініційованих автомобільним порталом auto-blog.com.ua

типи акумуляторів

Типи акумуляторів та їх характеристики

Залежно від призначення та цінової категорії акумулятори належать до різних типів. Усередині типу вони також можуть мати різні електричні та механічні характеристики.

Звичайні акумулятори, що виробляються багато років, потребують контролю стану електроліту. Насамперед, це його кількість (рівень) та щільність. Сучасні технології дозволяють випускати батареї, заправлені електролітом на весь термін служби, і відстежувати параметри (а також їх коригувати) не треба. До таких виробів належать:

  • Кальцієві батареї. Пластини виконуються з додаванням кальцію, що в результаті дозволило різко знизити схильність батареї до утворення газів (кисню та водню) і скоротити витрати води. Внаслідок цього, така АКБ заправляється електролітом на цілий термін використання. Найбільш доступні та поширені на ринку
  • AGM.(Absorbent Glass Mat) Електролітом просочується розділовий сепаратор. Гази при розкладанні води не встигають залишити активну зону та регенерують. Дорожчі за кальцієві батареї.
  • Гелеві батареї. (GEL) Електроліт загущений до стану гелю, що сприяє повній рекомбінації водню та кисню. Підтримують «старт-стоп», витримують багатократні зарядки-розрядки; мають високий пусковий струм, сильний тяговий струм, не бояться глибоких розрядів. Добре переносять рух по бездоріжжю – мають стійкість до вібрації. Це самі коштовні за ціною АКБ
  • EFB. Enhanced Flooded Batterу – «покращена рідкозаповнена батарея». Проміжна конструкція між AGM та звичайними батареями. Технологія EFB легко порається з безліччю електроніки на борту, не погіршує роботу звукових підсилювачей. Пластини в таких батареях складаються з товстого свинцю, вони захищені від дії сульфатів. При глибокому розряді, такий АКБ може бути перезаряджений майже до 100%, не гублячи ресурси. EFB акумулятори характеризуються високим пусковим струмом, і широким діапазоном робочих температур: від -50 ° C до +60 ° C. Багаточисельні цикли заряду-розряду не впливають на роботу такої батареї.

Треба розуміти, що повна необслуговуваність поки що недосяжна, і цей термін відноситься тільки до електроліту. В іншому батареї вимагають до себе звичайної уваги : контроль рівня заряду, недопущення перезаряду та глибокого розряду, запобігання саморозряду і т.д.

Основні технічні параметри

  • Напруга Найважливіший параметр джерела живлення. Зазвичай, для легкових автомобілів випускаються стартерні АКБ на 12 вольт, тягові – 24 вольти (у деяких вантажівок бортмережа розрахована також на цю напругу), для мототехніки – 6 вольт.
  • Ємкість Важлива характеристика, що визначає час безперервної роботи без заряджання. У зимовий період від ємності залежить кількість холодних пусків. Вимиряється у ампер часах та скорочено позначаеться як – Ач (або Ah латиницею). Зазвичай АКБ для легкових автомобілів мають емкість від 55 Ач і більше.
  • Струмовіддача (Пусковий струм) Цей параметр ще називають струмом холодного прокручування. Визначає максимальний струм, який може віддати АКБ. Від нього залежить крутний момент стартера. Чим він вищий, тим з густішим маслом може провернутися вал двигуна при пуску.
  • Призначення Для автотехніки випускаються стартерні та тягові моделі. Стартерні мають велику разову струмовіддачу.
  • Габарити Ще називають форм-фактором, але цей термін включає, крім розмірів, інші характеристики, включаючи масу, спосіб кріплення і т.п.

ємкість акб

Тип акумулятора та його характеристики можна дізнатися щодо його маркування. Є проблема – у різних країнах та регіонах прийнято різні системи позначення параметрів батарей. Частина характеристик може бути нанесена прямим текстом, але щоб визначити тип повністю, іноді треба знати систему позначень, що наносяться на шильдик АКБ.

Маркування автомобільних акумуляторів в Європі

У Європі застосовуються два стандарти:

  • DIN – 5 цифрових символів
  • ETN – 9 цифрових символів

Стандарт DIN першими трьома цифрами маркує ємність батареї – із зазначеної цифри треба відняти 500. Два символи, що залишилися, позначають виконання акумулятора.

Стандарт ETN більш простий та інформативний:

  • перший символ означає діапазон ємності батареї (для 12 вольтового акумулятора цифра 5 означає найбільше значення 99 А*год, 6 – 100..199 А*ч, 7 – до 299 а*ч)
  • друга і третя позиції – ємкість
  • символи на позиції 4,5,6 – виконання АКБ;
  • що залишилися цифри (7,8,9) – найбільшу струмовіддачу.

Маркування цими стандартами може буди присутнє, наприклад, на АКБ виробника BOSCH

Маркування автомобільних акумуляторів в Азії

В Азії прийнято маркування з 6 символів ABCDEF, де:

  • AB – ємкість (у невідомих одиницях)
  • С – форм-фактор АКБ
  • DE – довжина або інший розмір корпусу в см
  • F – R або L – полярність батареї.

Відмінності у конструкції

Перед покупкою акумулятора потрібно чітко уявляти, який акумулятор потрібен для конкретного автомобіля. Крім технології виробництва та основних електричних параметрів, у АКБ є відмінності щодо конструктивного виконання. Якщо помилитись у цьому плані, встановити батарею під капот буде проблематично, а то й неможливо. Також можуть виникнути проблеми під час експлуатації.

Розміри

Розміри батарей різняться навіть у рамках однієї технології. Фізику обдурити складно, і, наприклад, збільшення ємності акумулятора завжди викликає збільшення габаритів. Також треба розуміти, що АКБ на 24 вольти завжди буде за розмірами більше 12-вольтової батареї. Кожен виробник має лінійку габаритів акумуляторів. Тому для автовласника буде правильним перед покупкою заміряти розміри місця встановлення для АКБ, а також визначити максимально можливу висоту. Виміряні дані можна десь записати, у майбутньому стануть у нагоді (хоча зазвичай АКБ купується не щороку). Це позбавить сумнівів і від прохань продавцю дозволити приміряти акумулятор за місцем встановлення – він має право відмовити.

Полярність

Полярністю акумулятора називають розташування плюсової та мінусової клем. Що до акумуляторів так званої “прямої” полярності – якщо дивитися з боку виводів, то зліва знаходиться плюс батареї, праворуч – мінус.

З масовою появою іномарок, особливо розробки європейських фірм, на ринок батарей вийшли акумулятори «зворотної» полярності – у них плюсова та мінусова клеми (і дроти до електроустаткування автомобіля) розташовуються дзеркально.

На експлуатаційні якості батареї розташування виводів ніяк не впливає, але підключити АКБ іншої конструкції дуже проблематично. Довжини силових проводів для перехресного підключення здебільшого не вистачить, а їхнє нарощування – не найрозумніше рішення. Додатковий контакт у високострумовому ланцюгу надійність роботи електроустаткування не підвищить. А переполюсування АКБ призведе до серйозних проблем, починаючи з непрацездатності багатьох пристроїв, закінчуючи високою ймовірністю виходу з експлуатації дорогої бортової електроніки і самого джерела живлення.